piątek, 5 października 2012

Akcja Aresztu Śledczego w naszym schronisku


Jest taki szczególny dzień w kalendarzu, w którym oczy i serca całego świata skierowane są przede wszystkim w stronę zwierzaków. Mowa tu o Światowym Dniu Zwierząt, który został ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji 4 października 1931 roku i czyni tym samym październik Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.
 Główną ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na prawa zwierząt i wpłynięcie na zmianę zachowania człowieka w stosunku do innych istot żywych. Bardzo dużo mówi się w tym dniu o gatunkach, którym zagraża wymarcie, o aktach przemocy wobec zwierząt i o organizacjach, które swoją działalnością starają się z tym walczyć. Wspomina się także o sytuacji przytulisk i schronisk, o dramatycznie rosnącej liczbie przebywających tam zwierząt, które każdego dnia głośno "proszą" o przygarnięcie i obdarzenie miłością. Człowiek często nie zdaje sobie sprawy jak wiele zyskuje obcując ze zwierzętami, jak dużo może się od nich nauczyć i jak bardzo wzbogaca to jego codzienność. Obserwacja zwierząt uspokoi "nerwusa", kot ogrzeje w chłodne dni, spacer z psem zaspokoi potrzeby aktywnych, a każde z nich rozśmieszy, poprawi nastrój, cierpliwie wysłucha i nigdy się nie poskarży.
 Z tej okazji do naszego schroniska zawitali osadzeni z Aresztu Śledczego w Lublinie, którzy przez dwa dni mieli okazję zapoznać się z codziennymi obowiązkami pracowników schroniska, aktywnie w nich uczestnicząc. Zajmowali się przede wszystkim naprawą ogrodzeń, sprzątaniem boksów, w których przebywają zwierzaki, a także wyprowadzaniem psiaków. Prace porządkowe wykonywali bardzo sumiennie i z dużym zaangażowaniem. Wśród nich również jest wielu miłośników zwierząt i mimo że spędzili u nas tylko dwa dni, już zdążyli zaprzyjażnić się z naszymi podopiecznymi. Stanowi to doskonały dowód na to, iż schronisko skupia w sobie wiele emocji - tutaj nawet największym twardzielom miękną serca;) 

Brak komentarzy: