sobota, 7 listopada 2009

CitiBank sponsorem oczka wodnego dla zółwi

Siódmego listopada ruszyła budowa oczka wodnego. Zbiornik ten będzie nie tylko doskonałym lokum dla różnych podgatunków żółwia ozdobnego (Trachemys scripta), które w dużej ilości trafiają do naszego schroniska, ale także przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego przed gatunkiem inwazyjnym, jakim jest Trachemys scripta. To właśnie te żółwie, kupowane jako małe i tanie zwierzaki, z czasem stają się bardzo kłopotliwe i w efekcie lądują w Bystrzycy, Zalewie Zemborzyckim lub na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Niestety, gady te nawet zimą doskonale czują się w naszym klimacie, a z racji swej żarłoczności stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu. Zjadają ogromne ilości ikry ryb i skrzeku płazów. Powodują też wyraźny spadek populacji naszego rodzimego Żółwia błotnego. Oczko wodne będzie miejscem do którego każdy, kto chce pozbyć się żółwia, będzie mógł go wypuścić bez żadnych konsekwencji. Liczymy, iż pozwoli to znacznie ograniczy ilość tych zwierząt wypuszczanych na źle pojmowaną wolność.
Oczko powstaje dzięki zaangażowaniu dyrekcji i pracowników schroniska, akceptacji Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin oraz wsparciu – nie tylko finansowemu – Fundacji Kronenberga Banku Citi Handlowy. Serdecznie dziękujemy.
Prace ruszyły o świcie 07 listopada. Wykopany został dół o głębokości 2,5m (głębokość ta pozwoli żółwiom zimować w oczku). Chwilę potem do prac przystąpili licznie zgromadzeni wolontariusze Fundacji Kronenberga, którzy dzielnie stawili czoła niesprzyjającej aurze. Tylko raz intensywna ulewa wymusiła przerwę w pracy, którą spożytkowano na zwiedzenie schroniska, egzotarium i galerii prac dzieci nagrodzonych w ostatnim konkursie plastycznym.
Dzień ukoronowany został ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami, które po ciężkiej pracy smakowały wyśmienicie. A nasze żółwiowe oczko jest już gotowe do następnego etapu – zbrojenia i betonowania.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w nasz żółwiowy projekt. Wasza praca i zaangażowanie nie tylko zapewnią zwierzętom lepsze warunki, ale także znacząco przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego Lubelszczyzny.














2 komentarze:

Unknown pisze...

Bardzo bym chciala pracowac w waszym schronisku sama przygarnelam pieska z ulicy chociaz mam juz jednego. Pozdrawiam

Vrmx pisze...

Witam.
Chętnie adoptuje żółwia lądowego.
Mam odpowiednie warunki dla takiego zwierząta tzn
- Akwarium 200 litrowe
- Lampę UVB
- Lampę grzewczą ( lecz wydaje mi się że bede musiał ją zmienić bo jest zbyt słaba)
- Domek
- Ogród w którym żółw bedzie miał swój wybieg w letnie słoneczne dni.
Proszę o kontakt rgrbox@o2.pl lub gg 3983287.
Jestem w stanie odwdzieczyć sie kwotą 100zł.